<< Powrót do głównej strony
[Rozmiar: 45985 bajtów]
[Rozmiar: 4530 bajtów] O Nas... [Rozmiar: 4530 bajtów]

[Rozmiar: 48053 bajtów] Czy można dobrze zjeść podczas zakupów na targowisku ?

Okazuje się, że tak. W "Barze u Mirka" możemy zjeść pyszny Panszkraut.

Maleńkie targowisko usytuowane pomiędzy ulicą Wolności a ulicą Mielęckiego wydaje się być dobrze znane wszystkim mieszkańcom Chorzowa. Przechodnie chętnie zaglądają tu, by podczas krótkich zakupów zjeść coś smacznego. Nic więc dziwnego, że położony w bezpośrednim sąsiedztwie targu Bar u Mirka tętni życiem.
Jak tłumaczy Mirosław Paździorek, właściciel lokalu na popularność bufetu wpływa nie tylko jego lokalizacja. Atutem jest przede wszystkim smak serwowanych potraw.

Jednym z dań oferowanych przez bar jest wystawiona w ramach konkursu "Chorzowskie smaki" pieczeń wieprzowa z czosnkiem, podawana z ziemniakami, kapustą i boczkiem, czyli panszkraut z pieczenią. Jest to stara, śląska potrawa, dobrze znana i popularna w naszym regionie. Ze względu na swoją wysoką kaloryczność sięga tradycją do czasów, kiedy spożywali ją ludzie ciężkiej pracy - okoliczni hutnicy i robotnicy zatrudnieni w przemyśle - mówi Mirosław Paździorek.

Potrawa szczególnie chętnie zamawiana jest przez ludzi starszych. Na smak naszego dania składają się: tłuczone ziemniaki wymieszane z kapustą kiszoną, okraszoną boczkiem oraz pieczeń wieprzowa nadziewana czosnkiem. W ramach dodatku często podajemy także kotlet mielony, czy golonko ważne, jest bowiem aby potrawa była wysokokaloryczna - stwierdza Paździorek.

Zdaniem właściciela lokalu, to właśnie regionalne tradycje i obyczaje powinny mieć dziś największą wartość. Jako kucharze i rzemieślnicy powinniśmy eksponować "dobra naszego regionu", dlatego też w zalewie kuchni orientalnych, czy śródziemnomorskich tym bardziej ważne jest, aby promować potrawy takie jak ta - podsumowuje Pan Mirosław.


Bar przy ulicy Mielęckiego 9A funkcjonuje już od pięciu lat.
Klientami Baru "u Mirka" są przede wszystkim odwiedzający targowisko oraz handlujący na nim kupcy.

[Rozmiar: 55158 bajtów]
[Rozmiar: 46639 bajtów]
[Rozmiar: 49223 bajtów]